Blog firmowy – co daje prowadzenie bloga firmowego?

Blog firmowy opiera się głównie na problemach grupy docelowej – pomaga w decyzjach zakupowych i tłumaczy zagadnienia związane z branżą. W ten sposób zyskujemy zaufanie czytelników, którzy wkrótce mogą stać się naszymi klientami. 

Jak prowadzić blog firmowy? Dlaczego prowadzenie blogów firmowych jest tak ważne?

Blog firmowy

Blog to rodzaj strony internetowej, którą prowadzi się poprzez regularne publikacje tematycznych wpisów. Ich podstawą są teksty, nierzadko uzupełnione również grafiką. Forma ta pozwala na personalną i bezpośrednią komunikację z czytelnikiem. 

Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega w tym potencjał marketingowy i decyduje się na prowadzenie bloga firmowego. Przyjmuje formę profesjonalnej witryny, na której znajdują się treści specjalistyczne. Składają się one z rozbudowanych poradników, artykułów eksperckich, objaśnień i aktualności, które służą edukacji odbiorców.

Blog firmowy jako forma komunikacji marketingowej

Blog firmowy jako forma komunikacji marketingowej jest doskonałym narzędziem, które wykorzystuje się w działaniach content marketingowych. Dzięki temu znajduje zastosowanie w każdej możliwej branży. Jak blogi firmowe mogą poprawić Twoje działania promocyjne? 

Prowadzenie bloga firmowego i tworzenie interesujących treści sprawia, że wybrane grupy odbiorców łatwiej znajdują Twoją firmę w wyszukiwarce Google. Profesjonalne wpisy budują zaangażowanie oraz lojalność Twoich obecnych klientów. Content marketing wspiera także proces budowania marki i pomaga wykreować wizerunek eksperta.

Blog firmowy można wykorzystać na każdym etapie ścieżki zakupowej klienta. Jak tworzyć treści dla poszczególnych momentów na drodze do zakupu? Możesz przygotować dedykowane wpisy dla osób odkrywających Twój produkt, poradniki dla rozważających zakup i treści związane z użytkowaniem produktu dla obecnych klientów. 

Prowadzenie bloga firmowego jest korzystne również wtedy, kiedy większość naszych działań prowadzimy w mediach społecznościowych. Z powodzeniem możemy kierować odbiorców z Facebooka czy Instagrama do bardziej rozbudowanych treści blogowych. 

Blog firmowy przyda się również podczas opracowywania działań employer brandingowych. 

Opisywanie aktualności z życia firmy i przedstawianie pracowników to tylko niektóre z możliwości, jakie daje EB na blogu firmowym. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule: Employer Branding.

Żaden z kanałów dystrybucji content marketingu nie daje tylu perspektyw, ile oferuje blog firmowy. Jako forma komunikacji marketingowej charakteryzuje się dużą elastycznością i szerokim zastosowaniem.

Prowadzenie blogów firmowych
– zalety

Prowadzenie blogów firmowych niesie za sobą konkretne, często mierzalne korzyści. 

Blog firmowy jako forma komunikacji marketingowej pozwala nam zatrzymać klienta na dłużej, pobudzić jego zaangażowanie oraz sprawić, by lepiej poznać markę i szczerze jej zaufać.

70% internautów woli kontaktować się z firmą poprzez bardziej interesujące treści niż reklamy – to bezpośredni dowód na wysoką wagę blogów w promocji marki.

Co jeszcze daje nam pisanie bloga firmowego?

  • Poprawia pozycję w wyszukiwarce.
  • Zwiększa ruch na stronie.
  • Pozwala na budowanie relacji z odbiorcami.
  • Kreuje pozytywny wizerunek.
  • Wzmacnia wiarygodność firmy.
  • Prowadzi klienta przez lejek sprzedażowy.
  • Prowadzi do sklepu internetowego i pomaga pozyskiwać leady.

 

Aby czerpać wszystkie powyższe korzyści, musimy jednak dobrze opracować strategię, jak prowadzić bloga firmowego.

Jak założyć bloga firmowego?

Decydując się na prowadzenie działań content marketingowych, jednym z pierwszych pytań, które zadajemy jest “jak założyć bloga firmowego?”.

Na początku warto zastanowić się nad lokalizacją. Blogi firmowe mogą mieć własną, dedykowaną domenę. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak umieszczenie bloga firmowego na podstronie Twojej głównej witryny. W ten sposób odbiorcy z łatwością będą mogli zaznajomić się z innymi sekcjami na Twojej stronie WWW. Dodatkowe zaplecze treściowe wzmocni pozycję głównej domeny w wyszukiwarce.

Platform, które umożliwiają prowadzenie bloga firmowego, jest mnóstwo. Samo założenie bloga nie powinno sprawić problemu, zwłaszcza kiedy skorzystasz przy tym z systemów zarządzania treści, CMS (Content Management System), takich jak WordPress. Aby rozpocząć, należy pobrać pliki WordPressa, dostępne pod adresem wordpress.org/download. Będziesz jednak musiał samodzielnie zainstalować je na serwerze.

Najważniejsze, przydatne funkcje opanujesz dosłownie w kilka minut. Za pomocą rozbudowanych i łatwych w obsłudze wtyczek możesz zbudować profesjonalny blog firmowy.

Jeśli nie czujesz się swobodnie w kwestiach technicznych, możesz skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą informatyczną i poprosić o podpięcie bloga firmowego do Twojej strony. 

Jeśli Twoja firma nie posiada strony, możesz skorzystać z naszych usług. Sprawdź ofertę Agencji Louder&Higher – tworzenie stron internetowych!

Jak prowadzić blog firmowy?

Pisanie bloga firmowego nie należy do najprostszych działań marketingowych. Twoje teksty muszą spełniać zarówno wymagania potencjalnych klientów, jak i wyszukiwarek. 

Jak prowadzić bloga firmowego i skąd czerpać pomysły na nowe wpisy?

  • poznaj swoich odbiorców – dowiedz się o ich potrzebach i problemach. Rozmawiaj z obecnymi klientami, dowiaduj się na bieżąco, jakich informacji mogą potrzebować i co hamuje ich podczas zakupów. Jeśli uwzględnisz na blogu firmowym wszystkie ich oczekiwania, łatwo dotrzesz do kolejnych potencjalnych czytelników.

  • wykorzystaj mikromomenty – tzw. mikromomenty to impulsywne chwile, w których szukamy szybkiej odpowiedzi na pojawiające się w naszej świadomości pytania. Dzielimy je na 4 rodzaje: chcę-wiedzieć, chcę-iść, chcę-zrobić i chcę-kupić. Użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę Google prawie 4 miliony takich zapytań w minutę. Dlatego prowadzenie blogów firmowych powinno bazować na domniemanych wyszukiwaniach naszych odbiorców.
     
  • odpowiednio formatuj swój tekst – spraw, aby był przyjazny dla użytkownika. Nie umieszczaj we wpisie długich bloków tekstu. Nasze oczy skanują tekst na kształt litery F – uwzględnij to podczas tworzenia treści. Nie bój się tworzyć wypunktowanych list, pogrubień czy podkreśleń, aby wzmocnić przekaz. Dobrze sformatowany tekst na blogu firmowym pozwoli czytelnikom szybko znaleźć to, czego szukają.

  • twórz unikalne teksty – ważne, aby wszystkie Twoje publikacje były oryginalne. Ani wyszukiwarki, ani odbiorcy nie przepadają za tekstami kopiowanymi z innych blogów firmowych. 

 

Prowadzenie blogów firmowych staje się łatwiejsze z każdym kolejnym postem. Twórz, publikuj i sprawdzaj, co najchętniej czytają Twoi klienci.

Blog firmowy
– przykład

Format bloga, rozkład treści oraz tematyka będą się różnić w zależności od branży. W poszukiwaniu inspiracji, jak prowadzić bloga firmowego, warto zajrzeć na popularne witryny blogowe. 

Wybraliśmy kilka naszych ulubionych pozycji z kategorii blogi firmowe. Przykład zastosowania merytorycznych treści dla zwiększenia sprzedaży i lojalności klientów można znaleźć na każdym z nich. 

Branża technologiczna: Testspring – blog firmy testerskiej

Wiadomości, treści eksperckie, szkoleniowe, podstawy –  na tym blogu firmowym znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, by świadomie zadbać o swoje oprogramowanie. Wśród treści znajdują się również poradniki skierowane do osób zainteresowanych karierą testera. W ten sposób firma wzbudza zaufanie swoich czytelników, które może przełożyć się na lojalność względem marki.

Źródło: https://testspring.pl/

Branża meblarska: Sklep QOOI – blog firmowy

QOOI pisanie bloga firmowego opiera na wiedzy właścicieli sklepu o oferowanym produkcie. Ta firma specjalizuje się w sprzedaży mebli systemowych. Założyciele QOOI dzielą się swoimi wskazówkami na temat tego, jak stworzyć piękny, oryginalny zestaw mebli systemowych. Otrzymasz również informację, w jaki sposób udoskonalić kostki zakupione prosto od producenta.  

Takie działania pozwalają na zaangażowanie czytelników, zachęcają do powrotów na stronę i budują pozytywny wizerunek.

Źródło: https://qooi.eu/blog/

Branża marketingowa: Agencja Louder&Higher

Przykładem dobrego bloga firmowego może być nasza realizacja. Wśród dostępnych treści znajdziesz między innymi: poradniki, jak zadbać o własną stronę, treści ekspertów i opracowania case study, artykuły odpowiadające na bieżące potrzeby potencjalnych klientów. Wiemy, jak robić to dobrze. 

Znajdujemy kompromis między różnymi celami, wśród których pojawiają się: wypracowanie pozytywnego wizerunku, treści dostosowane pod pozycjonowanie, zatrzymanie czytelnika na dłużej, pozyskanie nowych klientów, a także budowanie wizerunku firmy jako eksperta.

Prowadzenie bloga
– cennik

Pisanie bloga firmowego wymaga opracowania koncepcji, kreatywności i systematyczności. Jeśli nie czujesz się pewnie w takich działaniach lub cierpisz na brak czasu, możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanych agencji lub copywriterów specjalizujących się w tworzeniu blogów firmowych.

Trudno określić koszt prowadzenia bloga. Cennik będzie się wahał w zależności od tematyki postów, częstotliwości publikacji czy zakresu działań, jakie składają się na przygotowanie ostatecznej treści. 

Każda współpraca wygląda inaczej. Różnice występują też w sposobie rozliczania. Niektórzy mogą oferować kompleksową miesięczną ofertę pisania bloga firmowego ze stałą opłatą. Inni będą wybierali rozliczenie za pojedyncze wpisy w stosunku do liczby znaków. 

Cena merytorycznego artykułu, zoptymalizowanego pod kątem wyszukiwarek zaczyna się od 25 złotych za 1000 zzs. 

Cena pełnej obsługi bloga z 4 artykułami, rozliczana w systemie miesięcznym to koszt od 500 złotych.

Jeśli dana branża jest uważana za trudną w prowadzeniu bloga, cennik może być znacznie wyższy niż w przypadku prostych, niewymagających treści.

Warto pamiętać, że na cenę składa się efekt w postaci stworzonego artykułu. Analiza rynku, research dotyczący grupy docelowej, pozyskiwanie wiarygodnych źródeł treści oraz optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to także ważne elementy składające się na prowadzenia bloga. Cennik uwzględnia wszystkie te działania.

Jeśli chcesz poznać cenę prowadzenia bloga firmowego dostosowaną dokładnie do Twoich potrzeb, skontaktuj się z nami.

„Informacja o przetwarzaniu danych”
Używamy i przetwarzamy pliki cookie (tzw. ciasteczka) lub podobne technologie w celu zapewnienia dostępu do serwisu, usprawniania jego działania, profilowania i wyświetlania treści dopasowanych do Twoich potrzeb oraz działań marketingowych. Możesz samodzielnie zmienić ustawienia plików cookie poprzez zmianę ustawień prywatności w przeglądarce bądź aplikacji. Zmiana ustawień może spowodować brak dostępu do niektórych funkcji serwisu.
Dane osobowe dotyczące korzystania z serwisu, w tym zapisywane i odczytywane z plików cookie lub podobnych technologii będą przetwarzane w celu zapewnienia dostępu do serwisu, w celach marketingowych, w tym profilowania, w celach wewnętrznych związanych ze świadczeniem usług oraz prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym dowodowych, analitycznych i statystycznych, wykrywania i eliminowania nadużyć oraz w celu wykonywania obowiązków wynikających z przepisów
prawa.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agencja LaH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.  Jako
administrator dbamy o to, żeby Twoje dane były przetwarzane zgodnie z prawem i bezpieczne.
Użytkownikowi przysługuje prawo do dostępu do danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, sprzeciwu, sprostowania oraz cofnięcia zgód w każdym czasie. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień, informacje dotyczące plików cookie lub podobnych technologii, w tym dotyczące możliwości zarządzania ustawieniami prywatności, znajdują się w Polityce Prywatności.
Za Twoją zgodą dostęp do informacji o korzystaniu przez Ciebie z naszego serwisu mogą mieć nasi Partnerzy, którzy wykorzystują pliki cookie lub podobne technologie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści. Jeśli chcesz otrzymywać dopasowane do Ciebie treści, zaznacz poniższą zgodę.”

 

Używamy plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Polityka prywatności.