Brand Relevance – czyli jak stworzyć nową niszę rynkową
Termin Brand Relevance brzmi zagranicznie i niejasno, ale to nic innego jak zdolność firmy do łączenia się z emocjami ludzi oraz stawania się dla nich osobiście istotną. Nie chodzi o to, jak myślą klienci, ale jak się czują w momencie kontaktu z produktem. Przykładowo, klienci tych marek mogą powiedzieć, że
- „oglądanie Netflixa sprawia, że czuję się dobrze”,
- „jazda Teslą sprawia, że czuję się mądry”
- „zakupy w Whole Foods Market sprawiają, że czuję się odpowiedzialny”.
Jak stworzyć nową niszę rynkową za pomocą Brand Relevance?
4 zasady Brand Relevance
Istnieją 4 zasady Brand Relevance i są to: klientocentryczność, pragmatyzm, innowacyjność oraz inspiracja. Dowiedz się, na czym polegają.
- Klientocentryczność – polega na skupieniu uwagi przez markę na kliencie. Firma stara się poprzez swoje usługi oraz komunikację spełnić potrzeby klienta. Przykładowo wspomniany wyżej Netflix koncentruje się na dopasowaniu i spersonalizowaniu swoich usług pod konkretnego użytkownika. Jeśli przyjrzymy się temu, jak działa algorytm Netflixa, to zauważymy, że wyświetlają nam się propozycje, którymi moglibyśmy być potencjalnie zainteresowani. Te działania mają na celu zatrzymanie użytkownika na dłużej i skuszenie do obejrzenia jednej z propozycji.
- Pragmatyzm – zauważamy go wtedy, kiedy marka udostępnia produkty tam i gdzie konsument ich potrzebuje. Przykładem może być Visa lub Mastercard. Ich karty akceptowalne są niemalże wszędzie. Konsument może dodać je do swojego wirtualnego portfela i płacić zbliżeniowo.
- Innowacyjność – polega na wprowadzaniu przez markę nowych rozwiązań, które docierają do potrzeb klienta. Marka nie spoczywa na laurach i tworzy również nowe potrzeby klienta, które następnie zaspakaja. Przykładem może być firma Apple, która wprowadza nowe kategorie produktów i rozwiązania.
- Inspiracja – marka jest emocjonalnie związana z konsumentem i zależy jej na budowaniu relacji oraz zaufania. Sama w sobie pokazuje, że istnieje dla wyższego celu niż sprzedaż swoich produktów. Przykładem mogą być działania Żywiec Zdrój takie jak sadzenie drzew.

Jak z pomocą Brand Relevance sprawić, by konsument zakochał się w naszej marce?
Odpowiedź na to pytanie kryje się pod hasłem NOWA KATEGORIA i polega na wykreowaniu nowej kategorii lub subkategorii, która sprawi, że nasza konkurencja przestanie być istotna. Jeśli marzycie o byciu bezkonkurencyjnymi w swojej branży, to stwórzcie nową dziedzinę, której nie posiada konkurencji. Jak zrobić to zgodnie z zasadami Brand Relevance?
Rozpocznijcie ten proces od listy 5 potrzeb rynku, które nie zostały jeszcze zaspokojone. Następnie skategoryzujcie te potrzeby i zdecydujcie, czy są oczywiste, uśpione, a może nieistotne dla biznesu oraz dokonajcie selekcji. Ostatnim krokiem będzie postawienie pytanie, czy znalezione rozwiązanie będzie wspierać rozwój przedsiębiorstwa.
Patrycja Spadło
Specjalistka ds. digital marketingu