Jak założyć kanał na YouTube: pozycjonowanie, promowanie

Internauci pokochali treści w formie video, a YouTube jest obecnie najpopularniejszą platformą społecznościową w Polsce. I nic dziwnego! Bez względu na to, czy poszukujemy rozrywki, informacji czy rozwiązania naszego problemu, każde z powyższych znajdziemy na jednym z kanałów na Youtube.

Jeśli zastanawiasz się nad tworzeniem treści video dla Twojej firmy, możesz mieć sporo pytań i wątpliwości. Aby ułatwić Ci założenie własnego kanału na YouTube, przygotowaliśmy zbiór wszystkich najważniejszych informacji.

Kanał na YouTube

Firmy zaczynają odkrywać potencjał, jaki niesie za sobą YouTube. Platforma ma jedną ogromną zaletę – znajduje się tam znacznie mniej przedstawicieli Twojej konkurencji niż w jakichkolwiek innych mediach społecznościowych. Wynika to z wysokiego poziomu wejścia związanego z trudnością w tworzeniu jakościowych materiałów video.

YT kojarzy nam się głównie z rozrywką, ale użytkownicy korzystają z treści video również kiedy poszukują informacji lub próbują rozwiązać swój problem. Właśnie dlatego kanały powiązane z zagadnieniami w obszarze Twojego produktu lub usługi mają ogromny potencjał. Prowadzenie kanału na YT niesie za sobą wiele korzyści, jednak wymaga zaangażowania, konsekwencji i kreatywności.

Co poza zwiększeniem sprzedaży może przynieść Twój kanał na YouTube?

 • oszczędność czasu – nie musisz ciągle odpowiadać na te same pytania. Jeśli przygotujesz serię z najczęstszymi wątpliwościami klientów, możesz znacznie usprawnić proces obsługi.
 • zwiększenie komfortu klienta – dzieląc się podstawowymi informacjami, możesz zwiększyć komfort Twoich klientów podczas korzystania z Twoich produktów lub usług.
 • zwiększenie marży –- prowadzenie kanału na youtube pomoże Ci w budowaniu wizerunku eksperta. Dzięki temu nie będziesz musiał konkurować ceną.

 

YT jest Twoim wirtualnym handlowcem. W przypadku niektórych klientów może być wystarczającą motywacją przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Ile można zarobić na YT? Jak się zarabia na YT?

Kanał na Youtube może nie tylko promować Twoją markę, ale także przynieść dodatkowe dochody.
Ile można zarobić na YT? Jak się zarabia na YT? Aby zacząć, musisz zgłosić się do programu partnerskiego i zakwalifikować się do niego. Zaakceptowanie kanału nastąpi, kiedy opublikowane filmy będą oglądane przez 4 tys. godzin w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Kanał YT musi zdobyć minimum tysiąc subskrypcji.

Poprzez program partnerski YT możesz zarabiać na:

 • wyświetlaniu reklam
 • wyświetleniach użytkowników Premium
 • udostępnianiu bonusowych treści dla osób, które dokonują comiesięcznej opłaty
 • “superczacie” i “supernaklejkach” – fani płacą za to, by ich wiadomości na czacie się wyróżniały.
 • półce z produktami – fani mogą przeglądać i kupować Twoje oficjalne gadżety, które wyświetlają się na stronach odtwarzania filmu.

 

Poza oficjalnym programem partnerskim możliwe jest również płatne nawiązanie współpracy z zewnętrznymi firmami i tworzenie sponsorowanych filmów.

Wysokość zarobków będzie zależała od wielkości naszego kanału, tematyki oraz zaangażowania naszych odbiorców.

Jak założyć kanał na YT? Jak założyć konto na YT?

Założenie kanału jest darmowe i bardzo proste. Jak założyć konto na YT? Oto instrukcja krok po kroku.

 • Zaloguj się w serwisie YouTube za pomocą istniejącego konta Google lub stwórz nowe. Google przewiduje opcję stworzenia profilu specjalnie do zarządzania firmą – skorzystaj z tej możliwości, jeśli rejestrujesz się po raz pierwszy. Dzięki temu profilem będzie mogła zarządzać większa liczba osób.
 • Kliknij w swój profil w prawym górnym rogu i naciśnij “Utwórz kanał”
 • Dostosuj informacje o kanale – wybierz nazwę, prześlij zdjęcie profilowe, dodaj opis i wstaw
  linki do profili w mediach społecznościowych. Możesz też dokończyć konfigurację konta później.
 • Gotowe! Możesz już dodawać filmy i korzystać z wszystkich możliwości platformy. Skoro już wiesz, jak założyć kanał na YT, do dzieła!

Jak nazwać kanał na YT?

Chęć wyróżnienia się prowadzi nas do pytania “jak nazwać kanał na YT?”. Chcemy, aby nazwa była zarówno oryginalna, jak i łatwa do zapamiętania.

Zakładając kanał firmowy, najlepiej wykorzystać po prostu nazwę Twojego brandu lub w przypadku marki osobistej – imienia i nazwiska.

Możesz także użyć nazwy bezpośrednio nawiązującej do Twojej branży lub sposobu, w jaki masz zamiar przekazywać treści. W ten sposób natychmiast przekażesz odbiorcom, co znajdą na Twoim kanale Youtube.

A co jeśli masz już przypisaną nazwę, jednak uważasz, że nie jest odpowiednia? Jak zmienić nazwę kanału na Youtube?

Wejdź w opcję “Twój kanał”, przejdź w “Ustawienia” i kliknij w opcję “Edytuj”. Znajdziesz tam możliwość zaktualizowania nazwy.

Grafika na Youtube

Jak zrobić grafikę na YT?

Twój kanał na YT potrzebuje oprawy graficznej. Na początku przygotuj odpowiednie zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle.

Zdjęcie w tle na YouTube powinno mieć rozmiar 2560×1440 px. Zdjęcie profilowe przygotuj w wymiarze 800 x 800 px.

Aby zachować spójność, wykorzystaj kolorystykę Twojej marki i użyj swojego logo. W ten sposób będziesz konsekwentnie budować wizerunek firmy.

Kolejnych grafik będziesz potrzebował przy każdym wypuszczanym filmem. Miniatura powinna rzucać się w oczy, informować, o czym jest film i zachęcać do kliknięcia. Odpowiednio przygotowana powinna mieć rozmiar 1280×720 px.

Jeśli już wiesz, czego będziesz potrzebować, skupmy się na tym, jak to wykonać. Jak zrobić grafikę na YT? Możesz skorzystać z dowolnego programu graficznego. Dostępna jest oferta wielu darmowych (lub częściowo darmowych) narzędzi online, takich jak Canva czy Crello.
Jeśli nie czujesz się pewnie, tworząc grafikę na YT, możesz skorzystać z usług profesjonalnego grafika. Na YT niestandardowa miniatura nie jest obowiązkowa, jednak może mieć decydujący wpływ na to, czy użytkownik kliknie w Twój film. Inwestując w wygląd Twojego kanału, możesz bezpośrednio zwiększyć jego rozpoznawalność i popularność.

Youtube pozycjonowanie

Pamiętaj, że YT powinieneś traktować jak wyszukiwarkę. Osoby poszukujące danych treści korzystają
z paska wyszukiwania tak samo jak z Google. Różnica jest jedna – użytkownik sygnalizuje, że
interesują go wyłącznie treści video.
Twoje materiały mogą się wyświetlić również bezpośrednio w Google podczas wpisywania
konkretnej frazy, dlatego pozycja filmu ma znaczenie bez względu na to, gdzie użytkownik poszukuje
materiałów.

Pozycjonowanie na Youtube ma na celu poprawę widoczności naszego filmu. Chcemy, aby odbiorca
poszukujący treści zobaczył nasz materiał natychmiast po wpisaniu interesującej go frazy.

Poznaj efektywne działania SEO marketing na youtube. Zadbaj o następujące elementy wpływające
na widoczność Twoich filmów:

 • Dodaj słowa kluczowe i opis w ustawieniach kanału. Użyj fraz, które mają bezpośredni związek z Twoją działalnością.
 • Używaj właściwego tytułu filmu – tytuł ma zachęcać do kliknięcia, jednak musi być prawdziwy. Użytkownik klikając w Twój film chce zobaczyć w nim dokładnie to, co deklarujesz. Jeśli znajdzie coś zupełnie innego, natychmiast wyjdzie, a to wpływa niekorzystnie na pozycję Twojego materiału.
 • Stwórz właściwy opis i umieść w nim słowa kluczowe – na tym etapie należy się zastanowić: „co ludzie wpisują w wyszukiwarkę” albo zadać sobie pytanie „jak potencjalny odbiorca ma dotrzeć do mojego wideo?”. Tworząc opis, zwróć uwagę aby miał powyżej 450 znaków.
 • Dodaj tagi – w ten sposób sygnalizujesz algorytmowi, czego dotyczy Twój film i co zawiera.
 • Odpowiednio nazwij plik – nazwa przesyłanego video powinna zawierać docelowy tytuł. Słowa oddziel znakiem łącznika “_”.

 

Pozycjonowanie Youtube reguluje także przez ranking strony w serwisie. Wpływają na niego:

 • staż kanału na YouTube
 • liczba odsłon filmu
 • czas, przez jaki film jest wyświetlany przez użytkowników
 • liczba subskrybentów

Promowanie filmu na YT

Kiedy już opublikujesz swoje filmy, będziesz chciał dotrzeć z nimi do jak najszerszego grona odbiorców. Jak promować film na Youtube? Zachęcić do obejrzenia możesz na dwa sposoby: w serwisie, albo poza nim.

● Korzystaj z Google Ads dla wideo

Płatne promowanie filmów w YouTube umożliwia przesyłającemu lepsze zaprezentowanie swoich treści w YouTube, ponieważ zostaną one skierowane do użytkowników, którzy są zainteresowani ich obejrzeniem.

● Publikuj swoje materiały w innych serwisach społecznościowych

Bądź tam, gdzie Twoi odbiorcy. Jeśli masz już zgromadzoną społeczność na Facebooku, Instagramie lub LinkedIn, możesz publikować tam informacje o swoich filmach. Możesz także skorzystać z płatnych promocji oferowanych przez te platformy.

● Prowadź marketing szeptany

Mów o sobie samym! Jeśli ktoś poszukuje wiedzy, którą udostępniasz na swoim kanale, nie bój się polecać własnych treści. Umieszczaj linki do filmów na forach, blogach i w postach, ale tylko tam gdzie jest to stosowne. Uważaj, aby nie przesadzić – nie chcesz przecież, aby Twoje treści zostały sklasyfikowane jako SPAM.

● Korzystaj z tradycyjnych mediów

Jeśli Twój budżet na to pozwala, możesz promować swój kanał również w telewizji, prasie lub radiu. Dostosuj odpowiednio komunikat i prowadź odbiorców ze strefy offline prosto do Twojego kanału.

Statystyki kanału YouTube

Pamiętaj, aby analizować na bieżąco statystyki kanału na YouTube. W ten sposób możesz kontrolować, które treści spotykają się z lepszym odbiorem i skutecznie wdrażać efektywne rozwiązania do kolejnych filmów.

Statystyki kanału na YT pozwolą Ci stale ulepszać Twój kanał. Generowane automatycznie raporty, pozwolą Ci na bieżąco sprawdzać Twój zasięg, zaangażowanie, strukturę odbiorców i przychody.

Twórz, sprawdzaj, analizuj i wyciągaj wnioski!

Jeśli potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu kanału na Youtube lub szukasz profesjonalnego wykonawcy materiałów video, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w opracowaniu strategii, realizacji audiowizualnej oraz zadbamy o proces pozycjonowania i promocji. Dzięki naszym realizacjom w pełni wykorzystasz potencjał Twojej firmy w tworzeniu wartościowych treści.

„Informacja o przetwarzaniu danych”
Używamy i przetwarzamy pliki cookie (tzw. ciasteczka) lub podobne technologie w celu zapewnienia dostępu do serwisu, usprawniania jego działania, profilowania i wyświetlania treści dopasowanych do Twoich potrzeb oraz działań marketingowych. Możesz samodzielnie zmienić ustawienia plików cookie poprzez zmianę ustawień prywatności w przeglądarce bądź aplikacji. Zmiana ustawień może spowodować brak dostępu do niektórych funkcji serwisu.
Dane osobowe dotyczące korzystania z serwisu, w tym zapisywane i odczytywane z plików cookie lub podobnych technologii będą przetwarzane w celu zapewnienia dostępu do serwisu, w celach marketingowych, w tym profilowania, w celach wewnętrznych związanych ze świadczeniem usług oraz prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym dowodowych, analitycznych i statystycznych, wykrywania i eliminowania nadużyć oraz w celu wykonywania obowiązków wynikających z przepisów
prawa.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agencja LaH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.  Jako
administrator dbamy o to, żeby Twoje dane były przetwarzane zgodnie z prawem i bezpieczne.
Użytkownikowi przysługuje prawo do dostępu do danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, sprzeciwu, sprostowania oraz cofnięcia zgód w każdym czasie. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień, informacje dotyczące plików cookie lub podobnych technologii, w tym dotyczące możliwości zarządzania ustawieniami prywatności, znajdują się w Polityce Prywatności.
Za Twoją zgodą dostęp do informacji o korzystaniu przez Ciebie z naszego serwisu mogą mieć nasi Partnerzy, którzy wykorzystują pliki cookie lub podobne technologie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści. Jeśli chcesz otrzymywać dopasowane do Ciebie treści, zaznacz poniższą zgodę.”

 

Używamy plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Polityka prywatności.