Marketing stomatologiczny, czyli jak zrobić to dobrze w branży stomatologicznej?

Branża stomatologiczna rozwija się bardzo dynamicznie, a to za sprawą nowych sposobów na trafienie do pacjenta. Przy tak ogromnej konkurencyjności, każdy kanał komunikacji, który pozwoli dotrzeć do grupy docelowej, powinien być wykorzystywany w stu procentach. Odpowiedz sobie na pytanie – gdzie są Twoi pacjenci? W jakich miejscach szukają informacji o gabinetach? i… bądź tam! Dostosuj swój marketing stomatologiczny do ich potrzeb. Przeanalizuj stronę internetową, Social Media i działaj!

Marketing stomatologiczny a wzrost liczby stałych klientów

Dotarcie do nowych, potencjalnych pacjentów to jedno, ale jak sprawić, żeby zostali stałymi gośćmi Twojego gabinetu?

Krok pierwszy: Zanim zaczniesz tworzyć marketing stomatologiczny dla swojego gabinetu, określ grupę docelową!

Możemy wyróżnić dwie główne grupy docelowe gabinetów stomatologicznych: 

 • pacjenci, którzy potrzebują szybkiej interwencji lekarza i szukają dobrego dentysty w swojej okolicy oraz 
 • pacjenci, dla których najważniejszym czynnikiem wyboru gabinetu są zdolności lekarza. W tym przypadku nie jest istotne, w jakim mieście znajduje się gabinet, pacjent jest w stanie poświęcić dużo czasu na znalezienie opinii, recenzji, referencji, byleby trafić w dobre ręce stomatologa.
 • Kolejną grupą docelową może być pacjent premium

 

A może Twój gabinet skupia się na leczeniu tylko najmłodszych? Pamiętaj, każda z tych grup docelowych będzie wymagała od Ciebie innego sposobu komunikacji. Jeżeli chcesz wdrożyć skuteczny marketing gabinetu stomatologicznego, jej określenie jest kluczowe.

Strona internetowa a marketing dla stomatologii

Krok drugi: Zaprojektuj profesjonalną stronę gabinetu stomatologicznego!

Odpowiednio zaprojektowana strona internetowa jest podstawą zarówno w marketingu dla stomatologii, jak i wielu innych branż. Oprócz korzyści wizerunkowych może zapewnić Ci również sprzedaż usług. Jak powinna wyglądać?

Minimalistyczna, nienarzucająca się forma, wybór jasnych kolorów w identyfikacji wizualnej, podkreśli sterylność, którą doceni świadomy pacjent. Wysokiej jakości zdjęcia przybliżą wizerunek lekarzy i pomogą wstępnie poznać kadrę specjalistów. Bardzo ważnym, jednak często bagatelizowanym elementem, jest dobór grafik. Jak mówią najnowsze badania – 92,6% osób uważa, że grafika jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o wybraniu danej usługi!

Design ma znaczenie, zwłaszcza gdy działamy na konkurencyjnym rynku i szukamy swojego wyróżnika. 

Strona internetowa musi być:

 • przejrzysta, funkcjonalna i czytelna, a
 • tworząc jej architekturę, należy zwrócić uwagę na najbardziej pożądane przez pacjenta informacje.
 • Zakres oferowanych usług, ich dostępność oraz cena – tego chce się dowiedzieć każda osoba odwiedzająca stronę gabinetu.
 • Wyeksponowanie umiejętności i kompetencji lekarzy (przedstawiając ich osiągnięcia, zaznaczając specjalizację i dodatkowe kwalifikacje), zbuduje wiarygodność marki – pacjenci nabiorą zaufania do gabinetu, w którym leczą profesjonaliści.
 
 

Strona internetowa musi również realizować obrane cele marketingowe. Odpowiednio zaprojektowany landing page lub formularz kontaktowy, tworzenie grupy remarketingowej, włączenie newslettera, zadbanie o treści SEO (prowadzenie specjalistycznego bloga) – to są elementy, które składają się na marketing gabinetu stomatologicznego: pozycjonowanie, pozyskiwanie nowych pacjentów i sprzedaż usług.

Marketing gabinetu stomatologicznego w Social Mediach

Krok trzeci: Media społecznościowe nie są idealnym narzędziem do tworzenia grupy potencjalnych pacjentów, ale prowadzone w odpowiedni sposób mogą przyczynić się do komercyjnego sukcesu.

Podstawowymi celami prowadzenia kanałów Social Media mogą być:

 • pozyskania dużej ilości fanów (co nie jest równoznaczne ze zwiększeniem ilości pacjentów),
 • sprzedaż usług (poprzez kampanie reklamowe Facebook ADS),
 • budowanie wizerunku firmy,
 • budowanie marki osobistej specjalistów,
 • remarketing stomatologiczny  (Facebook ADS).
 
Droga konsumenta (pacjenta) musi być jak najkrótsza. Nie możesz pozwolić sobie na to, by zdobycie informacji o Twoim gabinecie i proponowanych usługach wymagało dużego zaangażowania zainteresowanych. Warto wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów i ułatwić im drogę do Twojego gabinetu. W jaki sposób?

Pacjent najczęściej kontaktuje z gabinetem telefonicznie, ponieważ… nie ma alternatywnej formy kontaktu. O ile prościej byłoby umówić się na wizytę poprzez Facebooka Twojego gabinetu stomatologicznego – na messengerze, WhatsAppie lub za pomocą kalendarza wizyt, który jest udostępniany na fanpage’u.

Pamiętaj! Aby taki marketing gabinetu stomatologicznego w social mediach przyniósł spodziewane efekty, konieczne jest sprawne odpowiadanie na wiadomości i na komentarze. Musisz zadbać o to, aby pacjent czuł się zaopiekowany i nie spędzał zbyt wiele czasu na szukaniu informacji o Twoich usługach, cenniku, informacji o specjalistach – pacjenci łatwo się zniechęcają.

Pacjent bardzo chętnie dzieli się swoimi opiniami, recenzjami w mediach społecznościowych. Tym samym – pacjenci, przy wyborze odpowiedniej dla siebie usługi, kierują się recenzjami innych osób. Dlatego warto zadbać o recenzje na swojej stronie – prosić o nie swoich pacjentów, zachęcać ich do tego.

Przyjrzyjmy się również regionalnym grupom na Facebooku. Przynajmniej raz na kilka dni pojawia się tam pytanie lub polecenie najlepszego stomatologa w okolicy. Taki “marketing szeptany” dla gabinetu stomatologicznego jest najbardziej wiarygodną formą promocji. Warto brać czynny udział w aktywności na takich grupach – odpowiadać na oznaczenia w różnych miejscach, dziękować za polecenia.

Content marketing dla stomatologii w Social Mediach

Budowa wizerunku marki jest, wbrew pozorom, najtrudniejszym z wymienionych działań. Musisz wybrać:

 • strategię,
 • ton komunikacji,
 • grupę docelową,
 • język komunikacji.
 
 

Musisz podjąć decyzję, czy stawiasz na markę osobistą specjalistów / lekarzy, czy może skupiasz się na całym gabinecie.

Wizerunek gabinetu powinien być wyrazisty, wiarygodny, oparty na doświadczeniu, wiedzy, poparty opiniami pacjentów. 

A co z publikowanymi treściami?

Zabawa formą i treścią, przy zachowaniu wysokiej jakości publikowanych materiałów i regularnym ich udostępnianiu, pozwoli Ci pozyskać nowych obserwujących, którzy z czasem przyczynią się do rekomendacji i poleceń gabinetu stomatologicznego. Określ, jakie treści będziesz publikować i zadbaj o ich spójność. Aby nie pogubić się w publikowanych materiałach na wszystkich kanałach Social Media, przypisz profilom odpowiednie funkcje. Tak stworzysz odpowiednią strategię content marketingową dla swojego gabinetu stomatologicznego.

Na przykład konto na Instagramie znakomicie sprawdzi się jako wirtualna wizytówka Twojego gabinetu.

Instagram to również doskonałe miejsce, żeby pochwalić się nie tylko wspaniałymi metamorfozami, ale także pokazać pracę specjalistów od kuchni – pokazać twarz lekarzy w formie przyjaznej dla pacjenta.

Profil na Instagramie staje się więc świetnym uzupełnieniem komunikacji na Facebooku.

Znowu profil na LinkedInie, zarówno samego gabinetu stomatologicznego, jak i specjalistów, wzmocnią pozycję ekspercką i pozwoli budować bardziej biznesowy wizerunek.

Znajdź swój wyróżnik!

Krok czwarty: Wyróżnij się!

Jak wyróżnić się spośród tak licznej konkurencji? Tutaj nie ma reguły i każdy gabinet musi znaleźć swój wyróżnik. Warto zastanowić się, jakimi wartościami chcesz się reklamować, a także, w jaki sposób chcesz się komunikować z pacjentem. Następnie zgodnie z nimi tworzyć własny marketing gabinetu stomatologicznego.

Autentyczność – to fundamentalna sprawa w budowaniu wiarygodnej i świadomej marki. Szczere intencje i jasne komunikaty są bardzo ważne. Pacjenci wyczują intrygi i działanie w złej wierze. 

Nieszablonowe działania, oryginalne pomysły na filmy reklamowe czy użycie luźnego języka w komunikacji w mediach społecznościowych szybciej zainteresują pacjentów niż sztucznie brzmiąca narracja, w której obecny będzie przerost formy nad treścią. 

Szczerość jest dziś na wagę złota. Warto wykorzystać video content marketing dla stomatologii, który pomoże w budowaniu wizerunku eksperta. Tworzenie specjalistycznych treści wideo, prowadzenie kanału na YouTube, w którym dentyści wyjaśniają skomplikowane zabiegi przystępnym dla odbiorcy językiem, pozwolą podejść bliżej do pacjenta i zaprezentować się od tej mniej formalnej strony. 

Warto przemyśleć kwestię prowadzenia szkoleń online, uczestniczenia w webinarium – obecność w sieci jest dziś bardzo ważna pod względem marketingowym. 

Rok 2020 pokazał nam, jak ważna jest elastyczność i umiejętność szybkiego reagowania na zmiany. Pandemia wymusiła na wielu branżach przekształcenie sposobu dystrybucji usług, zmiany w ofercie, a także chwilowe zaprzestanie działalności. Branża stomatologiczna odczuła wszelkie ograniczenia z możliwością wykonywania zabiegów. Dostęp do specjalistów został utrudniony.

Pandemiczna rzeczywistość a marketing stomatologiczny

Co to oznacza dla Ciebie? Nowe procedury funkcjonowania gabinetów stomatologicznych wiążą się z potrzebą odpowiedniej komunikacji – oddaniu poczucia bezpieczeństwa i uspokajaniu pacjentów.

 • Zaopiekuj się swoim pacjentem! Zrozum jego potrzeby i obawy w tym trudnym czasie.
 • Ułatw mu kontakt z Twoim gabinetem – przedstaw nowe, ale przyjazne dla pacjenta zasady przyjmowania oraz koniecznie uruchom możliwość zapisów online.
 • Zadbaj o nowe treści na stronie, dostosuj je do aktualnych fraz kluczowych SEO.

 

Obecność w sieci jest dzisiaj bardzo ważna pod względem marketingu stomatologicznego. Dlatego nie może zabraknąć w niej Twojego gabinetu stomatologicznego!

Jeśli szukasz pomocy w stworzeniu kompleksowej analizy i strategii marketingowej – odezwij się do nas. Razem stworzymy marketing dla Twojego gabinetu stomatologicznego, który pozwoli Ci się otworzyć na jeszcze więcej pacjentów.

„Informacja o przetwarzaniu danych”
Używamy i przetwarzamy pliki cookie (tzw. ciasteczka) lub podobne technologie w celu zapewnienia dostępu do serwisu, usprawniania jego działania, profilowania i wyświetlania treści dopasowanych do Twoich potrzeb oraz działań marketingowych. Możesz samodzielnie zmienić ustawienia plików cookie poprzez zmianę ustawień prywatności w przeglądarce bądź aplikacji. Zmiana ustawień może spowodować brak dostępu do niektórych funkcji serwisu.
Dane osobowe dotyczące korzystania z serwisu, w tym zapisywane i odczytywane z plików cookie lub podobnych technologii będą przetwarzane w celu zapewnienia dostępu do serwisu, w celach marketingowych, w tym profilowania, w celach wewnętrznych związanych ze świadczeniem usług oraz prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym dowodowych, analitycznych i statystycznych, wykrywania i eliminowania nadużyć oraz w celu wykonywania obowiązków wynikających z przepisów
prawa.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agencja LaH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.  Jako
administrator dbamy o to, żeby Twoje dane były przetwarzane zgodnie z prawem i bezpieczne.
Użytkownikowi przysługuje prawo do dostępu do danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, sprzeciwu, sprostowania oraz cofnięcia zgód w każdym czasie. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień, informacje dotyczące plików cookie lub podobnych technologii, w tym dotyczące możliwości zarządzania ustawieniami prywatności, znajdują się w Polityce Prywatności.
Za Twoją zgodą dostęp do informacji o korzystaniu przez Ciebie z naszego serwisu mogą mieć nasi Partnerzy, którzy wykorzystują pliki cookie lub podobne technologie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści. Jeśli chcesz otrzymywać dopasowane do Ciebie treści, zaznacz poniższą zgodę.”

 

Używamy plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Polityka prywatności.