”Marka osobista jest tym, co mówią o Tobie ludzie, kiedy wyjdziesz z pokoju” – pewnie słyszałeś już ten cytat i na pewno wiesz, kim jest jego autor. Jeff Bezos – założyciel Amazona – trafia tym zdaniem w sedno.
Czym właściwie jest personal branding i dlaczego warto rozpocząć budowanie marki pod naszym nazwiskiem?
Co to jest personal branding? Definicja
Według definicji Dana Shewbela, personal branding to proces, w wyniku którego jednostka indywidualizuje się i wyróżnia z tłumu, prezentując taką wartość i zasób kompetencji, do których jedyna ma dostęp.
Prawda jest taka, że markę osobistą posiada każdy. Po prostu nie każdy buduje ją świadomie.
Personal branding to przemyślany i dobrze zaplanowany proces zarządzania własnym wizerunkiem zawodowym oraz karierą. Musimy pamiętać, że marki osobistej się nie kreuje i nie wymyśla. Powinna być autentyczna, opierać się na naszych kompetencjach i wartościach. Specjaliści są zgodni – tutaj nie ma miejsca na kłamstwo. Fałsz się nie sprzedaje.
Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci zaplanować odpowiednie działania:
- Jak planować budżet marketingowy? Szablon kalkulatora do pobrania
- Mam budżet marketingowy 100 000 zł rocznie. Co mogę zrobić?
- Strategia marketingowa – jak zrobić to dobrze?
- Strategia biznesowa – podstawowe elementy, o których musisz pamiętać
Dlaczego warto budować markę osobistą?
Jakie korzyści niesie ze sobą personal branding? Przykłady, które pojawiają się poniżej, to tylko
niektóre z nich. Spójrzmy na najważniejsze korzyści:
- Budowanie zaufania – bez względu na to, czy dla swojego odbiorcy jesteś potencjalnym pracodawcą, przyszłym pracownikiem, czy osobą, od której chce się uczyć. Rzetelne i spójne prowadzenie działań, zarówno w świecie online jak i offline, pozwala na zyskanie przychylności innych ludzi.
- Budowanie pozycji eksperta – głoszenie opinii, dzielenie się wiedzą i publikowanie branżowych informacji – to wszystko sprawi, że odbiorcy zobaczą w Tobie eksperta, a Twoje zdanie będzie miało znaczenie.
- Poszerzenie sieci kontaktów – ustawienie się na pozycji eksperta da Ci dostęp do poznania osób z branży, które pomogą Ci w dalszym rozwoju.
- Kontrolowanie tego, jak postrzegają nas inni – jeśli sam nie opowiesz o swoich sukcesach, prawdopodobnie nikt inny tego nie zrobi. Nie dawaj innym pola do domysłów – mów szczerze o swojej karierze.
- Ułatwienie rekrutacji i silna pozycja na rynku zawodowym – działa zarówno w przypadku pracownika, jak i pracodawcy. Pracownik z silną marką może z łatwością uzyskać dane stanowisko, z kolei pracodawca nie musi martwić się o koszty rekrutacji – specjaliści z branży mogą przychodzić sami.
- Zwiększenie zysków – marka osobista może być dla nas źródłem klientów. Zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie leadów, pozwala na podnoszenie cen i wspiera promocję naszych produktów.
Jak zarządzać naszą marką osobistą?
Dokładnie tak jak w marce biznesowej – Twój personal branding wymaga spójności. Jeśli chcesz świadomie budować swoją markę osobistą, musisz odpowiedzieć sobie na pytania:
- Jaki jest cel mojej marki?
- Kim jestem i jaki jestem?
- Jakie są moje mocne i słabe strony?
- Kto jest moją konkurencją?
- Do kogo chcę mówić?
- Z czego chcę być znany?
- Jakich narzędzi chcę używać?
- Gdzie chcę budować swoją markę?
- Czym mogę się wyróżnić
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci w opracowaniu strategii marki, której konsekwentne wdrażanie pozwoli na uzyskanie autentycznego i wyrazistego wizerunku.
Przy budowie wstępnej strategii warto stworzyć własne elevator pitch oraz high-concept pitch. Co to takiego?
Elevator pitch – “przemowa w windzie” – krótka autoprezentacja (ok.20-30 sekund), która przykuwa uwagę rozmówcy i pozwala nam zostać w jego pamięci na dłużej. Budując swój elevator pitch, staraj się opowiedzieć historię, która odpowie na pytania “w czym możesz pomóc?” i “dlaczego akurat Ty?”
High-concept pitch – autoprezentacja w jednym zdaniu.
Popracuj nad tym, jak Twoja marka osobista powinna brzmieć w obu wersjach, aby zaintrygować Twojego odbiorcę w każdej sytuacji.
Co dalej? Dobierz narzędzia i kanały, którymi będziesz się komunikować. Pamiętaj, żeby prowadzić działania systematycznie. Lepiej, jeśli wybierzesz jedno lub dwa miejsca, w których konsekwentnie będziesz publikować treści, niż gdybyś wybrał 5 i porzucił wszystkie po dwóch tygodniach. Nie zawieszaj swoich działań, aby nie stracić raz pozyskanych odbiorców.
Jeżeli chcesz wiedzieć, czy robisz to dobrze, skorzystaj z naszej oferty: Doradztwo marketingowe dla B2B i E-commerce
Niebezpieczeństwa marki osobistej
Czy budowanie marki osobistej jest dla każdego? Niestety nie. Pomimo mocnych pozytywnych aspektów, personal branding ma też swoją ciemną stronę.
Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z wystawieniem na krytykę, z którą musimy się liczyć podczas publikacji treści pod naszym nazwiskiem. Lęk przed kompromitacją jest jednym z najczęstszych powodów, przez które porzucamy zarządzanie naszą marką.
Co innego może uprzykrzyć nam nasze działania? Zdecydowanie jest to brak asertywności. Kiedy zaistniejemy już w świadomości odbiorców i będziemy postrzegani jako eksperci, nasze skrzynki odbiorcze zacznie zalewać fala pytań. Również tych nietaktownych i zdecydowanie zbyt
wymagających. Co pozwoli nam przetrwać? Asertywność. Dzielenie się wiedzą nie zobowiązuje nas do prowadzenia niezobowiązujących prywatnych konsultacji.
Pamiętaj, że Twoja marka osobista istnieje bez względu na to, czy zarządzasz nią dzięki wdrażaniu zaplanowanych działań. Nie możesz uniknąć budowania tego, co stoi za Twoim nazwiskiem. Jeśli przerażają Cię negatywne konsekwencje personal brandingu, musisz być świadomy, że ludzie mówią o Tobie i wyrabiają sobie zdanie na Twój temat również wtedy, kiedy pracujesz „w ukryciu”.
Miej realny wpływ na to, jak jesteś postrzegany. Stwórz swoją strategię, działaj i korzystaj z pozytywnych stron silnej marki osobistej!

Potrzebujesz wsparcia w budowaniu strategii marki osobistej?
Jesteśmy tu dla Ciebie!