Kampanie marketingowe mają konkretny cel. Może nim być sprzedaż, pozyskiwanie leadów, zwiększenie świadomości czy poprawa wizerunku marki. Czy istnieje możliwość połączenia kilku celów podczas realizacji jednej kampanii? Oczywiście, jeżeli produkt lub usługa brandu zadomowią się w świadomości potencjalnych klientów, bez wątpienia przełoży się to na sprzedaż. Jak działa ten mechanizm? Odpowiadamy.
Kampanie wizerunkowe a podświadomość klientów
Najważniejszym celem kampanii wizerunkowych jest zwiększenie rozpoznawalności marki oraz zbudowanie określonego wizerunku w oczach klientów. Jej zasięgi oraz grono odbiorców, do których trafia, powinny być jak największe, a jednocześnie wpisywać się określone wcześniej persony marketingowe.
Kampanie wizerunkowe wzbudzają zainteresowanie potencjalnych klientów marką, a tym samym wiążą się nierzadko ze wzmożonym ruchem na stronie internetowej lub social mediach. Pozwalają na zapamiętanie marki na zasadzie skojarzeń, wywołują pozytywne emocje, a czasami budzą kontrowersje.
W ten sposób marka zadomawia się w świadomości potencjalnych klientów. Kiedy pojawi się potrzeba zakupu określonego produktu lub usługi, przychodzi czas na uruchomienie łańcucha skojarzeń, na którego końcu pojawia się nazwa marki.
Miejsce realizacji kampanii wizerunkowej
Jedną z pierwszych decyzji, którą należy podjąć podczas planowania kampanii wizerunkowej, są kanały, jakimi chcemy dotrzeć do potencjalnych klientów. Wpływają one w dużym stopniu na jej zasięg. Należy zwrócić uwagę, by pojawiać się tam, gdzie czas spędzają potencjalni klienci.
Doskonałym przykładem może być kampania wizerunkowa Fake Bake, którą mieliśmy przyjemność realizować. Głównym medium był w tym przypadku Instagram ze względu na mocny przekaz, jaki niosły ze sobą publikowane zdjęcia. Instagram to miejsce, w którym na pierwszym miejscu pojawia się obraz. Dopiero później przechodzimy do opisów – a nierzadko w ogóle.
Materiały z sesji zdjęciowej Fake Bake intrygowały, przykuwały uwagę podczas scrollowania oraz wzbudzały potrzebę zapoznania się z treścią postów. Dużą rolę odgrywały również materiały na stories nawiązujące do realizowanych wywiadów z ambasadorkami – influencerkami beauty i lifestyle rozpoznawalnymi na Instagramie.
Źródło: Fake Bake, Instagram: https://www.instagram.com/fakebakepl/
Budowanie pozytywnych skojarzeń i relacji z potencjalnym klientem
Kampanie wizerunkowe mogą wynikać z różnych potrzeb. Wśród nich pojawiają się: chęć stworzenia relacji z klientem, zmiana sposobu postrzegania marki, lojalizacja klientów czy też poszerzenie grona odbiorców. Każda z nich wymaga innych działań oraz strategii. Warto jednak zaznaczyć, że kampanie wizerunkowe mogą realizować kilka tych celów jednocześnie.
Spójrzmy na przykład. Samoopalacze kojarzą się bardzo często z idealnym, wręcz sztucznym pięknem. Kampania wizerunkowa Fake Bake miała na celu przede wszystkim nawiązanie do ruchu Body Positive – akceptowania swojego ciała.
W kampanii brały udział influencerki postrzegane jako idealne kobiety. Jako ambasadorki kampanii EveryBODY’s Flawless opowiadały jednak o swoich doświadczeniach, marzeniach, lękach i niepowodzeniach. Na pierwszym planie znajdowało się ich wnętrze, a jednocześnie pokazywały one swoje ciało.
Ambasadorki przeprowadzały ze sobą wywiady, po których udostępniały możliwość zadawania pytań na stories. Filmy influencerek były dodatkowo udostępniane na profilu marki.
Każda z ambasadorek jest piękna, ale różni się od pozostałych. Wszystkie mają odwagę być sobą pomimo bagażu doświadczeń. Marka Fake Bake zrywa ze stereotypami oraz obowiązującymi kanonami piękna. Stawia na skojarzenia:
Naturalne piękno > Akceptacja siebie > Body Positive > EveryBODY’s Flawless > Fake Bake
Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci zaplanować odpowiednie działania:
- Jak planować budżet marketingowy? Szablon kalkulatora do pobrania
- Mam budżet marketingowy 100 000 zł rocznie. Co mogę zrobić?
- Strategia marketingowa – jak zrobić to dobrze?
- Strategia biznesowa – podstawowe elementy, o których musisz pamiętać
Kampanie wizerunkowe a potencjalni klienci
Dzięki kampaniom wizerunkowym możemy dotrzeć do klientów, którzy
- do tej pory o nas nie słyszeli,
- uznawali za markę, która nie jest dla nich,
- błędnie postrzegali produkt jako premium, pozostający poza zasięgiem,
- nie mieli zaufania do produktu, usługi lub brandu,
- mieli wątpliwości, którą markę wybrać.
Kampania wizerunkowa Fake Bake stworzyła u odbiorców skojarzenia jako marka otwarta na różnorodność, ceniąca sobie naturalne piękno oraz zapewniająca komfort każdej osobie. W efekcie grono potencjalnych klientów poszerzyło się, co wiązało się z szansą na wzrost sprzedaży.
Dlaczego postawić na kampanie wizerunkowe?
Dzięki takim działaniom możesz przede wszystkim budować relację z klientem, mapę skojarzeń z marką oraz sentyment, które na etapie wyboru produktu lub usługi odgrywają znaczącą rolę. Kampanie wizerunkowe sprawiają, że to właśnie do naszej marki klienci czują sympatię, mają pozytywne skojarzenia. Ciekawe działania marketingowe mogą przyczynić się również do wzrostu klientów powracających – nie tylko w przypadku akcji promocyjnych czy okazji zakupowych.
Jeżeli chcesz wiedzieć, czy robisz to dobrze, skorzystaj z naszej oferty: Doradztwo marketingowe dla B2B i E-commerce