To jedna z najbardziej znaczących zmian, które mogą czekać naszą firmę pod względem wizerunkowym. Czym jest rebranding, jakie są powody dokonywania takich zmian przez marki i jak zrobić to dobrze? O tym w poniższym artykule!
Czym jest rebranding?
Rebranding to nic innego jak zmiana wizerunku marki poprzez zmianę wszystkich (bądź znacznej części) elementów identyfikacyjnych tej firmy. Może dotyczyć to nazwy firmy, jej logo czy layoutów graficznych. Po co w ogóle dokonywać takich korekt?
Przyczyn, dla których firmy decydują się na rebranding, jest bardzo wiele. Proces ten może wiązać się z
- wejściem firmy na rynki zagraniczne,
- fuzją z inną marką,
- chęcią odświeżenia wizerunku firmy, która na rynku działa od lat,
- potrzebą dotarcia do innej grupy docelowej
- potrzebą “odcięcia” się od dotychczasowych działań (w wyniku np. złych opinii konsumentów).
Rebranding to jednak nie tylko zmiana nazwy firmy czy jej logo. Może obejmować także działania mające na celu wpływ na to, jak nasi klienci nas odbierają, czy jakie nasza firma wywołuje odczucia. W przypadku chęci zmiany sposobu odbierania nas przez klientów wystarczy modyfikacja formy komunikacji, wybór innej platformy, za pośrednictwem której chcemy dotrzeć do konsumentów czy w końcu… obniżenie cen produktów lub usług.
Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci zaplanować odpowiednie działania:
- Jak planować budżet marketingowy? Szablon kalkulatora do pobrania
- Mam budżet marketingowy 100 000 zł rocznie. Co mogę zrobić?
- Strategia marketingowa – jak zrobić to dobrze?
- Strategia biznesowa – podstawowe elementy, o których musisz pamiętać
Jak powinien przebiegać rebranding?
Przede wszystkim powinniśmy zdefiniować potrzeby i wskazać cel rebrandingu. Pozwoli nam to przygotować strategię oraz zakres zmian wizerunkowych.
Drugim bardzo ważnym etapem jest określenie celów, jakie chcemy osiągnąć poprzez zmianę wizerunku naszej firmy oraz mierników efektu. Dzięki temu będziemy w stanie realnie przeanalizować skuteczność rebrandingu!
Kolejnym krokiem jest wskazanie poszczególnych elementów, które chcemy zmienić. Jak wspomnieliśmy, modyfikacja może wiązać się wyłącznie z odświeżeniem logotypu; może też być kompleksową zmianą nazwy, logotypu i wizerunku firmy.
Na koniec – dopiero na tym etapie – określamy czynności oraz sposób ich wykonania, aby rebranding okazał się sukcesem.
Komunikacja to podstawa
Bez względu na to, czy decydujemy się na drobny lifting naszego logotypu, czy zlecamy kompleksowy rebranding, bardzo ważna jest komunikacja z odbiorcami. Jest to jeden z najważniejszych etapów rebrandingu. Dlaczego?
W wyniku całkowitej zmiany wizerunku, dotychczasowi konsumenci mogą odbierać markę pod nową nazwą i logotypem jako konkurencję dla firmy, którą znają już wiele lat. Zatem, o ile nie chcemy “odciąć” się od historii, powinniśmy na każdym etapie działań rebrandingowych tłumaczyć zmiany oraz komunikować termin, w którym zostaną one wprowadzone.
Wiele firm decyduje się na wprowadzanie poszczególnych modyfikacji stopniowo, aby konsument mógł płynnie przejść przez “metamorfozę” marki. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwoli klientom na zapoznanie się ze zmianami oraz odpowiednie przygotowanie.
Rebranding – przykłady
Do najbardziej znanych przykładów rebrandingu w Polsce w ostatnich latach zaliczyć możemy m.in.
- Zmianę nazwy sieci stacji benzynowych ze Statoil na Circle K
- Fuzja dwóch banków – Bank BGŻ i Bank BNP Paribas połączyły się w sieć BGŻ BNP Paribas
- Przejęcie sieci sklepów Piotr i Paweł przez sieć SPAR Polska
- Zmiana nazwy platformy NC+ na Platforma Canal +
Jeżeli planujesz rebranding, pomożemy Ci przygotować strategie firmy!
Potrzebujesz wsparcia w budowaniu strategii?
Jesteśmy tu dla Ciebie!