Social selling w najprostszym tłumaczeniu oznacza strategię sprzedaży z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Każdy jednak, kto miał do czynienia z tą metodą lub zagłębiał się w jej specyfikę zdaje sobie sprawę, że uproszczenie to jest nieprecyzyjne. Mimo że słowo ,,selling” oznacza ,,sprzedawanie” to sama sprzedaż nie ma być podstawą aktywności prowadzonych w ramach Social sellingu, a dopiero ich wynikiem. Czym więc jest Social selling i jaki może mieć wpływ na Twój biznes?
Jeżeli szukasz szybkiej i prostej metody sprzedaży swoich usług czy produktów to Social selling prawdopodobnie nie jest dla Ciebie.
Social selling co to?
Sprzedaż to dziedzina, w której, choć wciąż następują dynamiczne zmiany, podstawy założenia są niezmienne. Nieważne, czy mówimy o rozdzwonionych działach sprzedaży ogromnych korporacji czy o ulubionym straganie z warzywami w naszym mieście, sprzedaż zawsze polega na trzech składowych tego procesu.
W dużym uproszczeniu. Na początku musimy zdobyć uwagę potencjalnego klienta, następnie zbudować relację, a dopiero na końcu próbujemy sprzedać, odpowiadając na potrzeby klienta. Oczywiście, jeśli potrzebuje nowych butów, to prowadząc warzywniak prawdopodobnie, nie uda nam się mu nic sprzedać. Po to właśnie jest pierwszy punkt – zdobycie uwagi potencjalnego klienta, którego potrzeba może być przez nas rozwiązana.
Social selling w swojej podstawie przede wszystkim skupia się na zbudowaniu relacji, z której w przyszłości może wynikać sprzedaż. Choć proces ten faktycznie często może długo trwać i wydawać się może, że jest nierentowny, to statystyki działają na korzyść tej metody. Sprzedawcy, którzy wykorzystują Social selling jako jedną z metod sprzedaży mają większą liczbę klientów (65%) niż Ci, którzy tego nie robią (47%). Budowanie relacji z klientem to fundament, z którego wynika większe zaufanie do nas jako ekspertów oraz do naszej firmy jako marki zrzeszającej tychże ekspertów.
Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci zaplanować odpowiednie działania:
- Strategia Lead Generation – jak do tego podejść, by jak najwięcej zyskać?
- Jak planować budżet marketingowy? Szablon kalkulatora do pobrania
- Mam budżet marketingowy 100 000 zł rocznie. Co mogę zrobić?
- Strategia marketingowa – jak zrobić to dobrze?
- Strategia biznesowa – podstawowe elementy, o których musisz pamiętać
Social Selling – gdzie prowadzić działania
Miejsce, w którym będziemy prowadzić działania social sellingowe, zależy przede wszystkim od tego, gdzie znajduje się nasz potencjalny klient. Oczywiście nie ma reguły i wszystko zależy m.in. od branży, warto jednak zwrócić uwagę na przyjęte praktyki. Generalnie do sprzedaży B2B rekomendowane jest używanie LinkedIna. Sprzedaż B2C może być natomiast skuteczniejsza na takim portalu jak na przykład Instagram czy wciąż niezwykle zyskujący na popularności TikTok.
Oczywiście nie jest powiedziane, że tworząc ekspercki i jakościowy kontent na Instagramie, nie znajdziemy tam klienta B2B. Warto jednak pamiętać, że LinkedIn jest portalem stworzonym do budowania relacji typowo biznesowych i to właśnie osoby skupione na prowadzeniu biznesu stanowią lwią część użytkowników tego medium.
Zanim rozpoczniemy działania, zastanówmy się, gdzie jest nasz klient. Warto odrobić tę pracę domową, ponieważ social selling jest po to, by mówić do klienta, a żeby skutecznie mówić, trzeba znać swoje audytorium. Przydatną praktyką jest więc określenie idealnego profilu klienta. Dzięki temu wiemy nie tylko gdzie mówić, ale i w jaki sposób oraz co konkretnie. Dopasowując swoją komunikację do klienta, wychodzimy mu naprzeciw. Musimy pamiętać, że to dla niego tworzymy treści, więc personalizujmy ją tak, aby zawęzić grupę odbiorców, nie ograniczając jej.
Social selling w B2B
Proces sprzedaży faktycznie jest w swoich założeniach niemal taki sam od wieków. Nie możemy jednak zapominać o tym, że zasadniczo najważniejszy element zmienia się dynamicznie niemal codziennie. Mowa oczywiście o kliencie. Zanim nastąpiła era Internetu, sprzedawca często stanowił praktycznie jedyne źródło informacji o produkcie bądź usłudze. Klient w procesie sprzedaży musiał zdecydować, czy zaufa sprzedawcy i dokona zakupu czy poszuka innego miejsca. Dziś, kiedy według najnowszych badań 97% konsumentów korzysta z Internetu, zwiększyła się konkurencja, a klient stał się znacznie bardziej wyedukowany i świadomy.
Dziś nie wystarczy opowiedzieć o podstawowych parametrach produktu, gdyż klient jest w stanie sam zdobyć taką wiedzę kilkoma kliknięciami. Musimy przygotować unikalną wiedzę w danym obszarze. Musimy zadbać o przedstawienie jej w jak najskuteczniejszy sposób. Rekomendując swój produkt bądź usługę, kluczem jest skupienie się na przewagach konkurencyjnych i dopasowaniu oferty do potrzeb klienta. Musimy być ekspertami w danej dziedzinie, by stanowić autorytet, z którym będzie chciał nawiązać relację biznesową. Klient musi zaufać nam i naszemu produktowi.
Sprawdź również artykuły:
- Model AIDA – sposób na skuteczną strategię? [SZABLON]
- Strategia sprzedaży – jak wybrać najlepszą?
- Strategia sprzedaży B2B – jak skutecznie docierać do klientów?
- Strategia rozwoju dla firmy – czy wiesz, jakie są Twoje cele?
Dlaczego warto?
Budowanie relacji z klientem za pomocą mediów społecznościowych to nie tylko realne zwiększenie sprzedaży, ale również budowanie wizerunku firmy w sieci, zwiększanie świadomości o marce czy choćby skuteczny employer branding. Dziś widoczność w sieci jest już standardem. Warto inwestować czas i pieniądze w ruch na social mediach tak, by każdy, kto jest zainteresowany współpracą z firmą mógł w komfortowy sposób zdobyć przydatną wiedzę o Twoim biznesie.
Jeśli zależy Ci na skutecznym budowaniu wizerunku w social mediach, widzisz potencjał w Social sellingu, ale nie wiesz, jak zamienić go na realną sprzedaż lub po prostu ciekawi Cię temat obecności mediów społecznościowych w procesie sprzedaży, skontaktuj się z nami! Z przyjemnością porozmawiamy o rozwiązaniach dla Twojego biznesu.
Potrzebujesz wsparcia w strategicznym planowaniu działań marketingowych?
Jesteśmy tu dla Ciebie!