Dynamicznie rozwijające się technologie sprawiły, że na rynku pojawia się coraz więcej startupów nastawionych na wdrażanie innowacyjnych pomysłów. Warto jednak zwrócić uwagę, że szczególnie pod koniec 2023 roku pojawiły się trudności związane z inflacją, sytuacją polityczną na świecie oraz problemami finansowymi. Jak funkcjonuje ekosystem startupów? Z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć? Mamy dla Ciebie kilka ważnych informacji.
Ekosystem startupów – rozkładamy na czynniki pierwsze z Wojciechem Gruszczykiem
Podczas konferencji AIBA przeprowadziliśmy serię wywiadów. Jednym z naszych rozmówców był Wojciech Gruszczyk – Senior Product Manager co.brick, a jednocześnie głównym współorganizatorem konferencji.
Trudności, którym muszą stawiać czoła startupy
Wśród głównych trudności, które wynikają z obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie, jest problem z pozyskaniem funduszy. Bez wątpienia brak inwestorów, a tym samym środków na rozwój, utrudnia tworzenie i wspieranie nowych przedsięwzięć.
Z pomocą przychodzą jednak takie firmy jak co.brick, których misją jest wspieranie startupów. Fundacja oraz organizowane konferencje pomagają w tworzeniu networkingu, co w przyszłości może ułatwić pozyskanie funduszy na inwestycję.
Główny celem co.brick jest walidacja pomysłów młodych firm. Odpowiedź na pytania:
- Czy pomysł startupu ma w ogóle sens?
- Czy ktoś już wcześniej nie próbował zrobić czegoś podobnego?
- Jak wygląda potencjalny rynek?
Jeżeli pomysł przejdzie walidację, pomagamy startupom znaleźć potencjalne synergie, czyli firmy / potencjalnych partnerów biznesowych, z którymi mogłyby współpracować.
Warto zwrócić uwagę, że równie ważne jak wsparcie finansowe, jest również zapewnienie dostępu do rozwiązań technologicznych. To właśnie umożliwia udział w konferencji AIBA.
Sprawdź również artykuł: Jak przygotować się do wejścia na nowy rynek? Szablon analizy konkurencji
Trendy – wyzwanie czy szansa, przed jaką staje ekosystem startupów
Fascynacja technologią AI dotyczy nie tylko użytkowników, ale również firm oraz ich potencjalnych założycieli. Jednym z trendów, które można zaobserwować jest bez wątpienia Generative AI – generowanie tekstów i obrazów z pomocą sztucznej inteligencji.
Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku hype wokół Bitcoina, kryptowalut oraz technologii blockchain. Co będzie kolejne? Czy inwestowanie w rozwiązania oparte na AI ma nadal sens? Sprawdź całą rozmowę i dowiedz się więcej:
Sprawdź również inne artykuły dotyczące obszaru AI:
- Jak wdrożyć AI w biznesie?
- Automatyzacja procesów biznesowych z pomocą AI
- Sztuczna inteligencja a prawo autorskie
- Jak wykorzystać Miro AI w biznesie?
- Uprzedzenia sztucznej inteligencji
Po walidacji przychodzi czas na odpowiednią strategię
Ekosystem startupów mierzy się obecnie z licznymi wyzwaniami, na które można się przygotować. Po prawidłowej walidacji pomysłu należy opracować dla niego odpowiednią strategię rozwoju, a także wprowadzanie na rynek. W tym obszarze możemy Ci pomóc w Louder&Higher jako agencja strategiczno-doradcza. Zapraszamy do kontaktu!
Potrzebujesz strategii?
Jesteśmy tu dla Ciebie!