Projektując, nie tylko tworzymy produkt czy usługę. Budujemy strategię, która odpowiada na potrzeby grupy docelowej, zapewniając im niezapomniane wrażenia użytkowników. Dzięki temu Twoja oferta staje się nie tylko atrakcyjna, ale przede wszystkim skuteczna. Jak Strategia User Experience (UX) wpływa na sukces projektu? Odpowiadamy!
Strategia User Experience (UX): Jak nadzór strategiczny kształtuje sukces Twojego produktu
Specjaliści wskazują, że UX (User Experience) to więcej niż tylko interfejs. To pełne spektrum odczuć, emocji i myśli użytkownika. Wrażenia odbiorców nie ograniczają się tylko do świata cyfrowego. Każdy kontakt z produktem, czy to komputerem, smartfonem czy nawet książką, kształtuje nasze doświadczenie.
Każdy produkt budzi emocje. Mogą to być pozytywne uczucia, gdy produkt spełnia oczekiwania, ale także negatywne, kiedy coś idzie nie tak. Kluczem jest praca nad tym, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie.
Nie można ograniczać się tylko do jednego środowiska. Użytkownik obcuje z produktem zarówno cyfrowym, jak i rzeczywistym. Wsparcie strategiczne w obu tych obszarach jest kluczowe dla sukcesu.
Użytkownik tworzy opinię o produkcie już na etapie pierwszego kontaktu z nim. Może to być reakcja na okładkę książki czy design strony internetowej. Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku dbać o jakość i spójność wrażeń użytkownika na każdym etapie jego interakcji z produktem czy usługą.
Zrozumienie użytkownika: Sekret tworzenia produktów, które zdobywają rynek
Persony, jak definiuje Angielsko-polski słownik IA, UX, UI & SEO, to archetypy użytkowników, które odzwierciedlają ich unikalne cechy. Wprowadzone do świata projektowania przez Alana Coopera w latach 90., persony stają się kluczowym elementem wsparcia strategicznego. Dzięki nim projektanci mają możliwość głębszego zrozumienia potrzeb i oczekiwań swojej grupy docelowej. Niezależnie od modelu biznesowego, ostatecznym odbiorcą jest człowiek. Dlatego tak ważne jest, aby strategia projektowania była skoncentrowana na jego potrzebach.
User-Centered Design (UCD) to metoda, która stawia użytkownika w centrum procesu projektowania. Często jest utożsamiana także z human-centered design. Strategia ta podkreśla znaczenie nadzoru strategicznego z postawieniem jako najwyższy cel potrzeby i oczekiwaniami odbiorców. Kluczem jest tu przyjęcie perspektywy użytkownika, co prowadzi do tworzenia bardziej dopasowanych i efektywnych rozwiązań.
Adaptując podejście UCD, nie tylko zyskujesz możliwość tworzenia bardziej dopasowanych produktów. To także strategia, która pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji, redukcję kosztów produkcji i minimalizację ryzyka. Dzięki testowaniu rozwiązań przez prawdziwych użytkowników masz pewność, że Twoje produkty są solidne i łatwe w użyciu. W efekcie produkty tworzone z myślą o użytkownikach przynoszą większe zyski i pozwalają szybciej zdobyć rynek.
Wykorzystując persony i metodę UCD, zapewniasz sobie wsparcie strategiczne w procesie projektowania. Dzięki temu Twoje produkty nie tylko lepiej odpowiadają na potrzeby odbiorców, ale także stają się bardziej konkurencyjne na rynku.
User-centered design: Projektowanie z myślą o docelowym użytkowniku
Proces projektowania zorientowanego na użytkownika składa się z 4 etapów. Ma charakter iteracyjny i pozwala na rozwiązanie rzeczywistych problemów użytkowników, którzy stawiani są na pierwszym miejscu.
Etap 1. Określenie potrzeb użytkowników i kontekstu
Pierwszy krok rozpoczynający cały proces, w którym należy przeprowadzić
kompleksowe badanie użytkowników w celu stworzenia produktu zaspakajającego ich potrzeby. Należy dowiedzieć się, kto będzie korzystał z produktu lub usługi, a także jakie są jego cele, jakie są problemy użytkowników oraz w jaki sposób bezpośredni i pośredni można je rozwiązać, w jaki sposób użytkownicy będą wchodzić w interakcje z projektem, a także jakie odczucia będą im towarzyszyć.
Etap 2. Określenie wymagań zarówno dla firmy, jak i dla użytkownika
Zdefiniowanie strategicznych celów, które będą wyznacznikami sukcesu projektu. Składają się na nie wymagania biznesowe oraz użytkowników. Celami i rezultatami biznesowymi mogą być oczekiwane przychody, kluczowi interesariusze czy zakres projektu. Wymagania użytkowników to benefity, które zyska użytkownik, takie jak na przykład rozwiązanie jego problemów.
Etap 3. Projektowanie rozwiązań
Po udanej identyfikacji potrzeb użytkowników, a także wskazaniu celów należy przejść do projektowania konkretnych rozwiązań. W tej fazie projektanci podejmują kluczowe decyzje, wybierając elementy wpływające na wygląd ostatecznego produktu, takie jak: mapa witryny, szkielety, prototypy, makiety, obrazy, ikonki czy kolory.
Etap 4. Ocena
Po zaprojektowaniu wstępnej wersji projektu (najczęściej prototypu) należy sprawdzić,
czy spełnia on zdefiniowane wcześniej wymagania oraz – co najważniejsze – czy realizuje wyznaczone cele. Wysoce prawdopodobne, że końcowy produkt nie zrealizuje wszystkich postawionych mu wymagań, jednak jest to częścią tego procesu.
Etap 5. Iteracja
Technicznie ta faza nie jest kolejnym etapem, a działaniem, które następuje po przejściu
czteroetapowego procesu projektowania zorientowanego na użytkownika. Termin „iteracja” oznacza powrót do kroku pierwszego i przejście całego procesu od początku, z doświadczeniem pozyskanym podczas pierwszego przejścia. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwala na wprowadzenie niezbędnych zmian do osiągnięcia oczekiwanego celu. Bardzo możliwe, że proces iteracji będzie musiał być przeprowadzony kilkukrotnie.