O sukcesie możemy mówić w momencie osiągnięcia konkretnych celów biznesowych. Analizując wyniki liderów każdej branży, skupiamy się na tym, co zrobili. Warto jednak pamiętać, że za każdym sukcesem stoi również odpowiedź na pytania: po co oraz jak. To właśnie strategia biznesowa jest planem, przepisem, mapą, która prowadzi do wyznaczonego celu. Dlatego należy się jej szczególna uwaga! Dzięki niej możemy uniknąć katastrofy. Jakie podstawowe elementy powinna zawierać strategia biznesowa? Omawiamy w poniższym artykule.
Strategia biznesowa
Zacznijmy od podstaw, czyli tego, czym tak naprawdę jest strategia biznesowa. Krótko mówiąc, określa ona cele oraz sposoby ich osiągnięcia. W praktyce tworzy nierzadko kaskadowy, wielostronicowy dokument, w którym pojawiają się nie tylko cele biznesowe, koncepcje i taktyka, ale również obszerne analizy prowadzące do konkretnych wniosków.
Strategia biznesowa zawiera kluczowe informacje na temat sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa, kierunku rozwoju, przewag konkurencyjnych, wymagań klientów, trendów, wyzwań oraz zagrożeń. To wciąż jednak nie wszystko, co znajdziemy w tym dokumencie.
Można powiedzieć, że strategia biznesowa rozwiązuje poważne dylematy, pozwala zdefiniować i przygotować się na poważne wyzwania oraz zawiera trudne, nieodwracalne decyzje. W efekcie ma doprowadzić do osiągnięcia konkretnego celu biznesowego.
Fundamenty, ściany i dach strategii biznesowej
Strategia biznesowa to konkretny, szczegółowy plan działań, który chroni firmę przed katastrofą, zwalaniem, upadkiem. Aby pełniła jednak tę funkcję, musi mieć solidne fundamenty, wytrzymałe ściany oaz nieprzeciekający dach. Jak je zbudować, aby były przejrzyste i konkretne dla całego zespołu?
- Dachem powinny być: cel, misja i wartości.
- Strop stanowią MWB (Must-Win Battles) – bitwy, które musimy wygrać, aby osiągnąć cel.
- Ściany tworzą inicjatywy strategiczne, które wprowadzają konkretne zmiany oraz mają wpływa na całokształt, wydajność i zakres działań – definiują, w jaki sposób należy dążyć do celu
- Kolejnym elementem ścian są czynniki strategiczne, czyli niezbędne elementy, w których musimy posiadać odpowiednie kompetencje, by osiągnąć cele biznesowe, na przykład innowacje w danym obszarze, rozwijanie konkretnych technologii.
- Fundamenty, czyli kultura organizacyjna, ludzie, struktura, procesy.
Sprawdź również inne artykuły o podobnej tematyce:
- Exit Strategy, czyli strategia wyjścia
- Czy moja firma jest SMART? Cele biznesowe
- 10 testów, które musi przejść dobra strategia firmy
- Strategia i kampania employer branding
- Strategia marketingowa
Potrzebujesz wsparcia w zbudowaniu własnej strategii?
Jesteśmy tu dla Ciebie!
1. Zdefiniuj swój cel (a nie tylko wizję i misję)
Wizja i misja firmy są niezaprzeczalnie ważnym elementem strategii, od których powinniśmy zacząć. Taką samą uwagę należy poświęcać celom biznesowym. To właśnie wokół nich powinna skupiać się strategia i pomóc w ich osiągnięciu. Na celach skupiają się dobre taktyki oraz inicjatywy, które pozwalają na odpowiednią alokację zasobów.
Jedną z najlepszych metod definiowania celów jest SMART. Oznacza to, że wyznaczony cel musi być:
- Konkretny – jasno określony i zrozumiały dla wszystkich,
- Mierzalny – istnieją konkretne wskaźniki, które umożliwiają kontrolowanie postępów i wyznaczenie momentu osiągnięcia celu,
- Osiągalny – możliwy do zrealizowania w aktualnej sytuacji firmy,
- Istotny – jego realizacja ma wpływ na całokształt firmy, jej działania oraz zakres, jest związany z wizją i misją,
- Określony w czasie – konkretny termin, w którym powinien być osiągnięty.
2. Podejmij trudne decyzje
Strategia biznesowa powinna polegać na podejmowaniu decyzji, dokonywaniu wyborów. Dotyczą one pola działania oraz definiowania przewag konkurencyjnych. Wybory obejmują między innymi: segmenty klientów, oferowane usług/produktów, rynki docelowe czy nawet branże.
Przewaga konkurencyjna może dotyczyć: ceny, wartości przekazywanej klientowi lub sposobu działania, na przykład kanałów dystrybucji.
Podejmowanie trudnych decyzji obejmuje kaskadę wyborów:
- Jaki jest nasz cel i aspiracje?
- Gdzie będziemy konkurować?
- W jaki sposób wygramy bitwę?
- Jakie możliwości są niezbędne do wygrania?
- Jakie systemy wsparcia są niezbędne?
Franciszek Georgiew: w biznesie zawsze i wszędzie są pożary. Obejrzyj wywiad i dowiedz się więcej o trudnych decyzjach w biznesie!
3. Zadbaj o jasną i przekonującą strukturę
Strategia biznesowa musi mieć prostą i przekonującą strukturę, która będzie zrozumiała i logiczna nie tylko dla Ciebie, ale również całego zespołu. Nie powinieneś mieć problemów z wyjaśnieniem, jaki jest jej cel. Wspomniany wyżej dom strategiczny jest jednym ze sposobów prezentacji przejrzystej strategii.
W Louder&Higher stawiamy jednak na One Page Strategy. Nasze podejście opiera się na przedstawieniu kompleksowego planu na jednej stronie A4, dzięki czemu strategia jest klarowna, a jej wdrożenie proste.
Sprawdź również artykuł: Ekspansja na rynkach afrykańskich oraz Jak przygotować się do wejścia na nowy rynek
4. Omijaj pułapkę taktyki
Należy podkreślić, że chaotyczny zestaw dobrych taktyk nie zastąpi dobrej strategii. Przed przystąpieniem do tworzenia swojego dokumentu musisz znać różnice:
- Strategia jest długoterminowym planem działania, który określa sposób osiągania celów biznesowych.
- Taktyka obejmuje krótkoterminowe działania, które prowadzą do osiągnięcia określonych celów. Są to narzędzia umożliwiające realizację strategii.
5. Pamiętaj, że strategia ma być wykonywalna, czyli konkretna!
Ostatni element to zaplanowanie inicjatyw strategicznych w harmonogramie. Każdy etap realizacji powinien mieć przypisane mniejsze, realne kroki do wykonania, obowiązki, terminy, KPI, budżety oraz alokację zasobów. W Louder&Higher tworzymy dla naszych klientów kompleksowy plan operacyjny obejmujący wszystkie te elementy. Otrzymujesz strategię z One Page Strategy oraz dashboardem do mierzenia wyników. Co ważne, zapewniamy również nadzór i wsparcie w optymalizacji działań na kolejnych etapach realizacji!
Potrzebujesz wsparcia w zbudowaniu własnej strategii?
Jesteśmy tu dla Ciebie!