Strategia marketingowa to klucz do sukcesu każdej firmy. Niezależnie od tego, czy planujemy wprowadzenie nowego produktu na rynek, rebranding, a może po prostu chcemy na nowo zorganizować działania promocyjne, powinniśmy zadbać o dobrą strategię marketingową. Co to jest i na czym polega? Czym powinna się charakteryzować?
- Strategia marketingowa to proces, który pomoże nam zyskać przewagę nad konkurencją, spełnić potrzeby klientów i oczekiwania rynku.
- Można wymienić co najmniej cztery podstawowe rodzaje strategii marketingowej. Wybór jednej z nich zależy przede wszystkim od tego, jaki cel chcemy osiągnąć.
- Formuła 4P, czyli produkt, cena, dystrybucja i promocja.
Strategia marketingowa – definicja
W tym miejscu moglibyśmy przytoczyć słownikową definicję strategii marketingowej. Spróbujmy jednak wyjaśnić jej istotę własnymi słowami. Jest to proces, podczas którego staramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące działalności firmy. Musimy znaleźć odpowiedź na pytanie:
- kim są klienci,
- jaki produkt oferujemy,
- co można znaleźć w ofercie konkurencji,
- jak sprawić, aby nasza oferta była lepsza.
To dopiero początek! Kiedy zdobędziemy wszystkie te informacje, będziemy w stanie opracować działania, które pomogą nam skutecznie wypromować usługę lub produkt. Strategia marketingowa przedsiębiorstwa lub produktu ma nam pomóc w zdobyciu przewagi nad konkurencją. W ten sposób ograniczymy również ryzyko utraty dobrej pozycji na rynku poprzez realizację konkretnych działań marketingowych. Firmy, które zadbały o odpowiednią strategię, są konsekwentne, a każdy element ich działalności składa się na spójną całość.
Tworzenie strategii marketingowej pozwala zdefiniować potrzeby klientów i dostosować do nich proponowany produkt lub usługę. Dzięki temu możemy zwiększyć efektywność firmy, zmaksymalizować konwersję. Pamiętajmy, że klient lubi czuć się ważny. Naszym zadaniem jest sprawić, aby czuł, że oferowany produkt jest szyty na miarę!
Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci zaplanować odpowiednie działania:
- Jak planować budżet marketingowy? Szablon kalkulatora do pobrania
- Mam budżet marketingowy 100 000 zł rocznie. Co mogę zrobić?
Rodzaje strategii marketingowych
W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się firma, co chce osiągnąć i w jaki sposób to zrobić, powinniśmy dobrać inne strategie marketingowe. Rodzaje takich działań można podzielić na kilka podstawowych grup. Są to przede wszystkim strategie:
- penetracji rynku
- rozwoju produktu
- rozwoju rynku
- dywersyfikacji.
Podział ten zaproponował Harry Igor Ansoff. Na czym polega każda ze strategii w tym modelu? Strategia penetracji rynku dotyczy firm, które chcą zdobyć nowych klientów, przejąć ich od konkurencji lub podnieść efektywność sprzedaży wśród aktualnych konsumentów. Polega to na wykorzystaniu potencjału i możliwości, jakie daje nam rynek, a których wcześniej nie było lub po prostu ich nie zauważyliśmy. Strategia rozwoju produktu polega na udoskonaleniu oferowanego produktu lub zaproponowanie nowych rozwiązań. Przykładem takich działań może być zaktualizowanie oprogramowania o nowe funkcjonalności. Nie ulega jednak wątpliwości, że takie działanie może wiązać się z wyższymi kosztami. Zanim podejmiemy takie decyzje, powinniśmy również upewnić się, czy nasza firma jest w stanie sobie z nimi poradzić.
Strategia rozwoju rynku wiąże się z wejście firmy na nowe, dotychczas nieobsługiwane rynki. Dzięki temu mamy szansę dotrzeć do nowej grupy potencjalnych klientów i wzrost
efektywności sprzedaży. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla firm, które poszukują nowych kanałów sprzedaży, chcą poprawić poziom konwersji. Ostatni z wymienionych rodzajów strategii marketingowych to strategia dywersyfikacji. Dotyczy sytuacji, kiedy chcemy wejść
nie tylko na nowy rynek, ale również zaproponować dotąd nieobecny w ofercie produkt lub usługę. Jeżeli podejmiemy taką decyzję, musimy mieć świadomość ryzyka, z jakim wiąże się takie działanie.
Dlatego warto zaufać specjalistom, którzy doskonale wiedzą, co robią. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy robisz to dobrze, skorzystaj z naszej oferty: Doradztwo marketingowe dla B2B i E-commerce
Strategia marketingowa produktu lub przedsiębiorstwa, czyli zasada 4P
Tworzenie strategii marketingowej może opierać się na zasadach obowiązujących w różnych modelach. Jednym z nich jest formuła 4P. Zakłada ona analizę pod kątem czterech elementów. Skąd litera “P” w nazwie? Spójrzmy:
- Produkt – z ang. product – czyli określenie potrzeb oraz oczekiwań rynku i klientów. Wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie towarów. Pod słowem produkt kryją się również usługi, markę i wiele innych elementów związanych z ofertą produktową. Są to również działania, które mają zagwarantować wysoką jakość obsługi klienta.
- Cena – z ang. price – ten element polega na analizie kosztów związanych z produktem oraz dostosowanie ceny do sytuacji rynkowej. W tym przypadku musimy
pamiętać o określeniu takich elementów jak: polityka cenowa, sposoby i warunki płatności za zakupy, zasady udzielenia ewentualnych rabatów i wprowadzenia
promocji. - Dystrybucja – z ang. place – dotyczy wyboru kanałów dystrybucji i sprzedaży towarów. W tym miejscu warto zadać sobie również pytanie, w jaki sposób dostarczymy produkty do klienta lub punktów sprzedaży. Rozwiązania logistyczne mogą być w tym przypadku jednym z najważniejszych elementów strategii marketingowej. Jeżeli prowadzimy sklep internetowy, również nie możemy pomijać tego ważnego etapu. Firma z branży e-Commerce powinna rozważyć kolejne etapy realizacji zamówienia, zasady zwrotu i ewentualnych promocji.
- Promocja – z ang. promotion – jest to miejsce na opracowanie reklamy i działań promocyjnych. Powinniśmy zadbać nie tylko o rozpowszechnienie naszej marki, produktu, usługi, ale również o dobry wizerunek firmy. Odpowiada za niego dobra strategia komunikacji wizerunkowej. W tym przypadku warto zainwestować w Public Relations. Jeżeli chodzi o promocję, mamy wiele możliwości, z których warto skorzystać.
Dobra strategia marketingowa z Agencją Louder&Higher
Wszystkie powyższe elementy strategii marketingowej pomogą nam odpowiedzieć na potrzeby klientów i oczekiwania rynku. Dobra strategia marketingowa powinna być dopasowana przede wszystkim indywidualnie do produktu, jaki oferujemy, branży oraz grupy potencjalnych odbiorców. Zadbajmy również o analizę konkurencji. W ten sposób będziemy mogli zrobić coś lepiej od innych, co może nam pomóc w zdobyciu przewagi na rynku.
Jeżeli chcemy stworzyć dobrą koncepcję, a następnie ją zrealizować, powinniśmy zadbać o każdy z wyżej wymienionych aspektów: produkt, cena, dystrybucja i promocja.
W opracowaniu skutecznej strategii mogą pomóc specjaliści. Jeżeli jesteś zainteresowany taką usługą, skontaktuj się z naszym zespołem! W sekcji realizacje Agencji Louder&Higher możesz znaleźć przykład strategii marketingowej i realizowanych przez nas projektów.
Sprawdź również inne artykuły o podobnej tematyce:
- 10 testów, które musi przejść dobra strategia firmy
- Czy moja firma jest SMART? Cele biznesowe
- Strategia biznesowa – podstawowe elementy, które chronią przed katastrofą
- Strategia i kampania employer branding
- Strategia User Experience (UX)